Zaměstnavatele čeká boj o kvalifikované zaměstnance

|
Zdroj: freepik.com

Zaměstnavatelé musí letos více bojovat o kvalifikované zaměstnance, těch je více nespokojených se svou prací a zejména mzdou. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu personální společnosti Hays. Uskutečnil se letos v květnu a zúčastnilo se ho 371 zaměstnavatelů a 514 zaměstnanců a uchazečů o práci.

Zaměstnavatelé se podle něj shodují na tom, že největším problémem současného pracovního trhu je nedostatek kvalifikovaných odborníků, potýká se s ním stále více firem. Na konci loňského roku pociťovalo při náborech vysokou konkurenci ostatních zaměstnavatelů 33 procent firem, letos je to o deset procentních bodů více. Naopak snazší mají zaměstnavatelé obsazování juniorních a absolventských pozic, kde pozorují nárůst uchazečů.

„Zaznamenali jsme, že 43 procent uchazečů o práci se letos potýkalo s nedostatečnou nabídkou pracovních míst v jejich oboru. Nejčastěji to zmiňovali kandidáti na profese v IT, ve financích, v obchodě a logistice. Více než polovina z těch, kteří letos měnili práci, nebyla spokojena s nabízeným ohodnocením,“ komentovala výsledky průzkumu ředitelka Hays v ČR Agnieszka Pietrasik.

K pěti letos nejvíce poptávaných profesním oborům patří administrativa, technologie, výroba, inženýring a prodej. „Technologické pozice jsou nejen na českém trhu stálicí, ať už jde o vývojáře softwaru nebo například datové specialisty či odborníky na IT bezpečnost. To platí i pro poptávku ve výrobních, automobilových a strojírenských společnostech, které jsou na českém trhu silně zastoupeny,“ uvedla Pietrasik.

Zvyšovat mzdy chtělo v letošním roce 83 procent zaměstnavatelů, prozatím tak učinilo o deset procentních bodů firem méně, ukázal průzkum. Růst mezd se prozatím pohybuje nejčastěji v rozmezí pět až deset procent, když pokračující zvýšení letos by už nemělo pětiprocentní hranici překonat. Nejštědřejší byly ke svým zaměstnancům společnosti ve zdravotnictví, energetice, bankovnictví a finančních službách, farmaceutické či obchodní společnosti. Jen mírný nárůst či spíše stagnaci je v IT a v konzultačních společnostech, upřesnila Pietrasik.

Zdroj: ČTK