Zisk Albo Schlenk loni rostl, tržby klesaly

|
Zdroj: freepik.com

Společnost Albo Schlenk z Bojkovic na Uherskohradišťsku loni utržila za prodej výrobků, služeb a zboží zhruba 262,9 milionu korun. Meziročně asi o 73,7 milionu korun méně. Zisk firmy, která vyrábí hliníkové prášky a pasty, činil loni téměř 16,3 milionu korun. V roce 2022 byl přibližně 10,7 milionu korun.

Výrobky společnosti zákazníci využívají nejen při výrobě pórobetonu, ale také jako pigmenty při výrobě barev a laků. Její loňské obchody ovlivnila recese ve stavebnictví, producenti pórobetonu omezovali kvůli nízkému odbytu výrobu. K prodejním cenám svých výrobků navíc musela firma Albo Schlenk připočíst příplatky za energie. „Oproti roku 2022 došlo k výraznému poklesu prodeje hliníkových výrobků zákazníkům v zahraničí i tuzemsku,“ uvedla ve výroční zprávě jednatelka Nina Pavlíková.

Podnik loni omezil výrobu. „Některá zařízení stála z důvodu technické přestavby, modernizace a automatizace, jiná z důvodu nízké poptávky na trhu, ostatní byla v provozu pouze v pracovní dny,“ uvedla jednatelka. Firma loni zahájila automatizaci dosud ručně plněných kulových mlýnů s cílem zvýšit efektivitu výroby.

Z 96 procent se na loňských prodejích podniku podílely výrobky pro technologické aplikace, tedy pórobeton a další. Vždy byly hlavním předmětem činnosti společnosti. „Na rozdíl od předchozích let byl prodej téměř rovnoměrně rozdělen mezi hliníkovou pastu a hliníkový prášek. Důvodem je klesající poptávka ze strany odběratelů pasty,“ uvedla Pavlíková.

Čistá aktiva společnosti přesahovala na konci loňského roku 338,2 milionu korun, vlastní kapitál byl přibližně 318,4 milionu korun a cizí zdroje 19,8 milionu korun. Firma loni zaměstnávala v průměru 61 lidí, o jednoho více než o rok dříve. Na mzdové náklady dala 34,2 milionu korun.

I pro část letošního roku očekává vedení podniku recesi v odvětví pórobetonu. Jeho výrobci podle jednatelky plánují nižší objemy výroby, někteří se dokonce rozhodli své závody uzavřít. „V ostatních zemích mimo Evropu, kde nepanuje všeobecná stavební krize, čelíme silné cenové konkurenci,“ uvedla Pavlíková.

Přesto podnik pro rok 2024 sestavil plán prodeje s přibližně stejným objemem výrobků jako loni. Opírá se hlavně o stálé zákazníky. Firma nadále usiluje o hledání možných úspor a snižování nákladů. Pokračovat hodlá v investicích z předchozích let, které jsou zaměřeny především na snižování vlivu výroby na životní prostředí.

Společnost Albo Schlenk vznikla v roce 1992, její základní kapitál přesahuje částku 7,7 milionu korun. Obchodní podíl 85 procent v ní drží německá společnost Schlenk SE a zbývajících 15 procent vlastní Josef Ondrušek z Bojkovic.

Zdroj: ČTK