Zisk celé Křetínského energetiky byl loni přes 184 miliard

|

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského v loňském roce snížil svůj provozní zisk (EBITDA) na 3,6 miliardy eur (zhruba 90,7 miliardy Kč). Meziročně jde o pokles o 17 procent. Do hospodaření se promítl pokles cen energií na trhu. Kompletní energetická divize Křetínského skupiny EP Corporate Group (EPCG) zaznamenala provozní zisk 7,3 miliardy eur (skoro 184 miliard Kč). To je podle skupiny nejvyšší zisk, který kdy měla některá česká společnost. Energetická sekce EPCG vznikla loni, její výsledky tak není možné meziročně porovnat.

Energetickou divizi EP Corporate Group tvoří zejména skupiny EPH a loni založená EP Energy Transition. S tím jsou spojeny i některé loňské majetkové změny uvnitř celé skupiny, kdy se německá skupina LEAG přesunula z EPH do EP Energy Transition.

Zřejmě hlavním faktorem, který vedl k poklesu zisku EPH, bylo snížení cen silové elektřiny na trhu v loňském roce. Vedle zisku tak poklesly i tržby EPH, meziročně o 34 procent na 24,2 miliardy eur (téměř 610 miliard Kč). Naopak přesun LEAG se ve výsledcích neprojevil, protože hospodaření německé firmy v předchozích letech nebylo do výsledků EPH zahrnuto.

„Během roku Skupina (EPH) pokračovala v naplňování své strategie vedoucí k dosažení dříve stanovených ambiciózních cílů v oblasti životního prostředí a udržitelnosti,“ uvedl mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

Připomněl, že EPH za loňský rok odvede do evropských veřejných rozpočtů přibližně 2,2 miliardy eur (přes 55,4 miliardy Kč) na dani z příjmu právnických osob a za emisní povolenky. Z toho 376 milionů eur (9,48 miliardy Kč) bylo jako součást daně z příjmu zaplaceno v Česku.

Skupina EPH zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Součástí holdingu jsou například energetické společnosti EP Infrastructure a EP Power Europe. Majoritním vlastníkem skupiny je jeden z nejbohatších Čechů Křetínský. V roce 2020 se do akcionářské struktury vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč.

Mateřskou skupinou je EPCG, do ní kromě energetické sekce patří také například mediální skupina Czech Media Invest (CMI) nebo EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií a zbylých 10,7 procenta skupina manažerů EPH.

Zdroj: ČTK