Zisk Linetu dosáhl téměř 1,5 miliardy, rostly mu tržby

|

Výrobce lůžek Linet Group v obchodním roce 2023/2024 dosáhl tržeby téměř devět miliard korun, meziročně byly o šest procent vyšší. Firma vyrobila přes 90 tisíc lůžek, 95 procent tržeb má ze zahraničích trhů. Společnost zaznamenala růst na všech důležitých trzích včetně Spojených států i Evropy. Hodně rostla například Asie. V ČR bylo znatelné zvýšení prodejů díky evropským operačním programům, podobné programy využívá více zemí v EU, řekl ředitel Linetu Tomáš Kolář.

Oproti předchozímu roku společnosti rostl i zisk před započtením úroků, daní a odpisů, který je téměř dvojnásobný a činí zhruba 1,4 miliardy korun. Linet se nezaměřuje pouze na výrobu, ale také služby spojené s provozem a pronajímáním. „Rostli jsme ve všech segmentech – capital sales, servis i renting. V capital sales se už projevily prodeje nových produktů s vyšší přidanou hodnotou, které jsme uvedli na trh v posledních dvou letech. Stále investujeme do smart technologií, nástup ve zdravotnictví a sociální péči je postupný,“ popsal Kolář.

Společnost se také musela vyrovnat s nárůstem cen za energie. „Energie jsou zhruba dvakrát dražší než před energetickou krizí, aktuálně se jedná nejvíce o ceny elektřiny. Začali jsme ve velkém využívat rekuperaci tepla z výrobních technologií, které téměř nahradí energie potřebné k vytápění a ohřevu vody,“ doplnil ředitel. Dodal, že závislost na plynu Linet nahradil přepínatelným vytápěním na LTO, což opakovaně využili i při eskalacích ceny plynu.

Linet Group sídlí v nizozemském Dordrechtu a zaměstnává přibližně 2000 lidí. Má čtyři výrobní závody, 20 poboček a zastoupení ve více než 100 zemích. Před 30 lety jej založil Zbyněk Frolík v Želevčicích u Slaného, kde je jeden ze závodů, další je přímo ve Slaném. Dosud je Frolík největším akcionářem.

Zdroj: ČTK