Zpěvák a skladatel Radek Banga vydává druhé sólové album

|

Zpěvák, skladatel a producent Radek Banga vydává album Nic není nemožné, které navazuje na jeho tři roky starý sólový debut Věci jinak. Zatímco první album vznikalo v izolaci za pandemie covidu-19 a pouze pod taktovkou samotného autora, druhé natáčel ve studiu společně s muzikanty. Deset nových písniček je opět v popovém stylu vzdáleném hip-hopu Bangovy kapely Gipsy.cz.

„Pro mě označení pop určitě není urážka. Hodně lidí si možná nedokáže představit, jak je těžké udělat kvalitní pop. Samozřejmě tomu popu někdy dělá reklamu také to, že je strojený a vyumělkovaný, ale já se snažím dělat ho poctivě a vždy do něj vložit kus sebe,“ uvedl Banga.

Jedenačtyřicetiletý Banga stál za desítkami alb od hip-hopu po tradiční popové projekty. Napsal řadu skladeb dalším interpretům včetně Karla Gotta, Lucie Bílé nebo Hany Zagorové. Sólovými projekty si plní svůj sen být především interpretem.

„Věřím, že se mi podařilo spojit všechno, co jsem se doposud v muzice naučil, se současným zvukem a najít si tak svůj vlastní popový výraz,“ řekl o nové desce s chytlavými písněmi jako Starý dobrý časy, Otázky nebo Mimozemšťan.

V autorských textech se Banga snaží o autentičnost a psát o životě takovém, jaký je, řekl. „Čím více nad tím člověk spekuluje, tím méně to funguje. Moje deska je hodně ze života, já rád píšu o lásce. Dneska mám takový pocit, že se lidé až skoro stydí zpívat o lásce. Nešťastné lásky je kolem strašně moc, právě proto je potřeba zpívat o té šťastné a hezké. O takové, jakou já prožívám už skoro patnáct let. Samozřejmě, že jsou silné písně i o nešťastné lásce, ale já chci za sebou nechávat radost. Asi není náhoda, že se jmenuju Radoslav,“ uvedl.

Současně s albem vyšel videoklip k písni Otázky. Nyní Banga připravuje klip k písni Prázdný místo. Nové skladby představí na chystaných letních koncertech a uvažuje o podzimní koncertní šňůře. Také se vrátil ke sportu. „Prožívám takovou sportovní renesanci. Před časem se ze mě stal ‚gaučák‘, rychle jsem ztratil kondici a už jsme nemohl udýchat koncerty. Teď mám malou posilovnu, vybouchám se při bojových sportech a chodím s manželkou běhat,“ sdělil.

Přes 12 let hudebník přednáší se svým programem Když chceš, tak to dokážeš pro studenty po celé ČR. „Vyprávím žákům o svém životě, který nebyl úplně jednoduchý. Snažím se jim ukázat, že i když mají v životě velké překážky, můžou je zvládnout a najít své štěstí. Díky mému vyprávění ví, že v tom nejsou sami a nic není nemožné,“ řekl zpěvák.

Svůj životní příběh sdílí i v knize (Ne)pošli to dál. „Celý život jsme byl společensky angažovaný, to by měl být každý umělec alespoň trochu. Ale jsou témata, ve kterých se nechci moc šťourat. Nepovažuji se za mluvčího romské komunity. Za svoji misi považuji motivovat ostatní skrze svůj vlastní příběh. Také je to boj proti domácímu násilí, které jsem sám zažíval jako dítě. Především chci ale lidem přinášet radost skrze mou hudbu,“ dodal.

Zdroj: ČTK