Zrušenou poštu nahradili samoobslužným boxem

|

Obec Staré Bříště na Pelhřimovsku se 70 stálými obyvateli pořídila samoobslužný box pro přijímání a odesílání balíků a jiných zásilek. Pomůže nahradit poštu, která byla vloni zrušená v sousedních Mladých Bříštích. Box u obecního úřadu mohou místní využít také jako úschovnu při předávání různých věcí mezi sebou, starosta jim tam třeba může nechávat klíče od sousedního hřiště. Displej boxu bude moci sloužit jako elektronická úřední deska.

Na malé vsi moc služeb není. „Jsme rádi, že jsme si udělali hospodu aspoň pro místní, takže si tady dojdeme na pivo, ale obchod nebo pošta, to tady nemá smysl. Tahle možnost nám přišla jako super, že může částečně ty služby nahradit,“ řekl starosta Václav Honzl (Piráti). Box byl instalovaný minulý měsíc. Starosta si všiml, že ho už využili i někteří lidé z okolních vsí, kde nic podobného nemají.

Ve Starých Bříštích pošta nebyla. Dřív spadaly pod Mladé Bříště, teď už lidé museli na poštu sedm kilometrů do Humpolce. Za samoobslužný box obec zaplatila okolo 200 000 korun, požádala na něj o dotaci v krajském programu obnovy venkova. Poskytovateli služby bude platit měsíční poplatek za servis a softwarovou podporu. Za každou odbavenou zásilku bude sice obec dostávat odměnu, podle předpokladu starosty to ale provozní náklady nepokryje.

„Opravdu je to pro nás investice pro místní obyvatele, že to zvýší úroveň služeb, ale nepředpokládáme, že by to mělo vydělat,“ uvedl. Podotkl, že malá ves není zajímavá pro investory, kteří by tam dali box sami. Roční rozpočet má obec Staré Bříště okolo 2,5 milionu korun.

Obecní „chytrý“ box má 11 různě velkých schránek. Při odesílání balíku na místě vytiskne čárový kód, který se na balík nalepí. Starosta předpokládá, že přes box bude do budoucna možné přijímat a odesílat také doporučené dopisy, mohl by mít třeba i platební terminál, který by umožnil také placení obecních poplatků.

O provoz boxu se stará společnost OX Point, která provozuje v Česku síť více než 300 samoobslužných boxů. Obecní boxy osazuje od loňska, zatím jich má několik desítek. Obec Staré Bříště je mezi nimi zatím nejmenší. „Jsme jedineční v tom, že ten výrobek je ryze český,“ řekl Petr Novotný z firmy.

Boxy vyrábí společnost Conteg ve svém pelhřimovském závodě. Český podnik zaměstnává v Pelhřimově 270 lidí. Vyrábí řešení pro IT, průmyslové rozvaděče, datová centra, „chytré“ schránky a například i chladicí vitríny pro gastronomii.

Zdroj: ČTK